Daugelis įvairių gaminių už savo atsiradimą turėtų būti dėkingi NASA kosminės erdvės programai. „Philips“ išnaudos šią galimybę ir bendradarbiaus įgyvendinant galimybę atlikti mokslinius bandymus „XCOR Lynx“ erdvėlaivyje skrydžių metu. Toliau paminėsime 10 geriausių kasdien naudojamų gaminių, kurie atėjo iš kosmoso:
1. Įbrėžimams atsparūs lęšiai
Kadangi kosmoso erdvėje yra nešvarumų ir dalelių, galinčių pažeisti astronauto šalmo antveidį, NASA išrado procesą, kurį panaudojus buvo sukurti įbrėžimams atsparūs lęšiai. Optinė pramonė greitai pasinaudojo tuo ir sukūrė dešimt kartų įbrėžimams atsparesnius akinių stiklus.
2. Ausies termometrai
Naudojant įprastą termometrą, niekaip nepavyktų išmatuoti žvaigždžių temperatūros, todėl NASA išbandė infraraudonųjų spindulių technologiją. Pasinaudojus šia idėja, bendrovė sukūrė infraraudonųjų spindulių jutiklį, kuris montuojamas į ausies termometrą. Šis termometras matuoja per ausies kanalą ausies būgnelio išskiriamą energiją. Ligoninėms skirtu modeliu temperatūrą galima išmatuoti greičiau nei per dvi sekundes.
3. Batų vidpadžiai
„Apollo“ misijoje dalyvavusių kosmonautų kostiumuose buvo naudojami specialūs batai su spyruoklėmis. Daugelis sportinių batelių gamintojų pritaikė šią technologiją ir tokiu būdu pavyko sugerti žemę pasiekiančios kojos metu atsirandančią energiją ir tuo pačiu panaudoti ją kitam žingsniui. Neilas Armstrongas nežinojo, koks teisus jis buvo kalbėdamas apie milžinišką žmogaus šuolį.
4. Nematomos dantų kabės
Tomas Kruzas žinojo, kad negali nustebinti kino salės žiūrovo metaline šypsena. Vietoje to jis pasirinko nematomas kabes, kurios pasirodė rinkoje 1987 m. ir buvo neįtikėtinai sėkmingos. Jos buvo gaminamos iš medžiagos, vadinamos permatomu polikristaliniu aliuminiu (TPA), kuris buvo sukurtas siekiant apsaugoti į šilumą reaguojančių raketų infraraudonųjų spindulių. Stipru? Be abejonės.
5. Akumuliatoriniai įrankiai
Įsivaizduokite, kad žengiate Mėnulio paviršiumi ieškodami uolienų mėginių ir staiga suvokiate, kad nėra kur įjungti grąžto. Siekiant išvengti tokių keblumų, NASA sukūrė grąžtą su galingu magnetiniu varikliu ir itin ilga veikimo trukme pasižyminčiu akumuliatoriumi. Džiūgavo viso pasaulio meistrai.
6. Vandens filtrai
Šie iš pirmo žvilgsnio paprasti dalykai leido išvalyti NASA vandenį ilgų skrydžių metu. Ir kodėl reikia valyti tą vandenį? O todėl, kad kosmose nėra vandens čiaupo. Vanduo, kurį geria astronautai, yra perdirbamas iš... vandens, kurį astronautai jau išgėrė. Taip.
7. Palydovinė navigacija
Prieš žmogui patenkant į kosmosą, NASA pagamino palydovus, kurie gali užmegzti ryšį su žmonėmis žemėje. Šiandienės stipriai patobulintos versijos leidžia mums bendrauti su toli nuo mūsų esančiais žmonėmis telefonais ar keliauti automobiliu į kelionės tikslą nesinaudojant popieriniais žemėlapiais.
8. Prisitaikančios poroloninės pagalvėlės
Siekiant sumažinti smūgį leidžiantis, NASA sukūrė atvirojo tipo poliuretano-silikono plastiką, kuris buvo naudojamas erdvėlaivių sėdynėse. Ši medžiaga, sugerdama smūgį, tolygiai paskirsto svorį ir slėgį ir grįžta į pradinę formą net ją suspaudus iki 10 %. Šiandien ši medžiaga naudojama čiužinių gamyboje.
9. Dūmų detektoriai
Jei kosminėje erdvėje kilo gaisras arba ore yra nuodingųjų dujų, apie tai būtina sužinoti kuo anksčiau. Siekiant išvengti netikro pavojaus, NASA padėjo išrasti pirmąjį reguliuojamo jautrumo lygio dūmų detektorių. Jūsų namuose esantys detektoriai yra panašūs į naudotus „Skylab“ – pirmojoje JAV kosminėje stotyje.
10. Apsauginiai grioveliai
To niekada nebūtumėte atspėję. Tai nesudėtingi, gyvybę apsaugantys grioveliai, kurie įrengiami betono paviršiuje kilimo ir nusileidimo takuose ir keliuose. Jie nukreipia vandens perteklių nuo paviršiaus ir pagerina padangos sukibimą su kelio danga. Pirmasis eksperimentas buvo atliktas 1960 m. NASA tyrimų centre. Ši naujovė labai dažnai naudojama pėsčiųjų perėjose, plaukimo baseinuose ir net gyvūnų aptvaruose.
Norite dalyvauti atliekant mokslinius tyrimus kosmose? Prisijunkite prie misijos.