Atgal
×

AR GALĖTUMĖTE TAI DARYTI KOSMOSE?

Ar galėtumėte kasdiene veikla užsiimti kosmose?

Visi žinome, kad kosmose veikia nesvarumo būsena. Ten nėra nei viršaus, nei apačios, nebent įsitvėrus į kokį nors daiktą. Tarptautinėje kosminėje stotyje (ISS) astronautai „kybo“ ore. Taigi kyla klausimas, kaip jiems pavyksta užsiimti įprasta veikla Žemėje ar būnant kosmose? O galbūt viskas įmanoma?
 

Skutimasis
Taip, įmanoma, bet reikia būti atsargiems. Juk niekas nenorėtų įkvėpti nuskųstų šerelių arba kad į akis patektų mažyčiai jūsų plaukeliai. „Philips“ suprato šią problemą dar prieš pakylant „Apollo 11“ ir sukūrė prietaisą, kuris saugiai susiurbia nuskustus plaukelius. „MoonShaver“ pavadintas prietaisas buvo nusiųstas Neilui Armstrongui ir jo įgulos astronautams, kad šie galėtų skustis būdami kosmose.

Dantų valymas
Taip. Išspauskite vandens lašą iš butelio su vandeniu ir dantų šepetėlio galvutę laikykite taip, kad jos šereliai sugertų vandenį, tuomet nurykite vandens perteklių. Dabar jūsų dantų šepetėlis bus drėgnas. Išspauskite ant jo nedidelį kiekį dantų pastos ir valykite dantis. Kodėl tik nedidelį kiekį? O todėl, kad išsivalę dantis, turėsite nuryti visą burnoje esantį turinį. Taip bus geriau, nei viską spjauti ant rankšluosčio. Be to, dantų pasta nėra nuodinga.

Miegas
Taip. Kosmose nėra nei nakties, nei dienos, nors tai yra mūsų planetoje. Norint miegoti kosmose, nereikia pagalvės ar čiužinio, netgi nereikia atsigulti (pamenate? Juk čia nėra nei viršaus, nei apačios). Tiesiog užsisekite miegmaišį, kuris pritvirtintas prie sienos, ir snūduriuokite.

Veikla
Taip ir ne. Nesvarumo būsena sutrikdo daugelį kūno sistemų. Dažnas reiškinys, kai pirmą kartą astronautai jaučiasi blogai. Kaulų masė sumažės, jei ant galūnių neužsidėsite svorių. Kuo ilgiau būsite kosmose, tuo sunkiau bus prisitaikyti sugrįžus į Žemę. Formai palaikyti galite naudoti ISS treniruoklį, nors turėsite prisisegti, kad neatsitrenktumėte į jį.

Naudojimasis tualetu
Šlapimas yra brangus, todėl negalima jo švaistyti. Tualeto kabinoje turėsite pasirinkti vieną iš dviejų spalvotų žarnų. Geltona skirta nr. 1, o didesnioji raudona – nr. 2. Kiekvienoje žarnoje jaučiamas nedidelis siurbimas, kad jūsų šlapimas arba išmatos atsidurtų reikiamoje vietoje. Vėliau šlapimas yra paverčiamas geriamuoju vandeniu, o išmatos saugomos, kol bus išleistos.

Valgymas
Taip, tik nesitikėkite aukščiausios klasės virtuvės tokiame aukštyje. Tai, ką jūs gausite, yra dehidratuoti patiekalai, į kuriuos reikės įpilti vandens, arba jau paruoštas maistas, kurį galėsite valgyti šaukštu. Paimtas maistas neliks šaukšte – vos patekęs ant jo, jis plūduriuos erdvėje ir turėsite jį sugauti burna. Patiekalai su padažu yra nepatogūs.

Gėrimas
Taip. Galėsite įsipilti vandens į stiklinę, bet gerti pavyks tik per šiaudelį. Vanduo čia skanus: galbūt todėl, kad jis pagamintas iš jūsų ir kitų įgulos narių prakaito ir šlapimo. Išvalyti kūno skysčiai leidžia ISS kasmet perdirbti papildomus 6 000 l vandens ir nereikia galvoti, kaip pristatyti vandenį į 400 km aukštį kosmose. O perdirbimo sistema tokia veiksminga, kad iš jos tekantis vanduo gali būti net švaresnis už geriamąjį vandenį Žemėje.

Ekskursijos
Kol kas trumpalaikiai skrydžiai į kosmosą negalimi, tačiau situacija greitai pasikeis. „Philips“ pradėjo bendradarbiauti su „XCOR Space Expeditions“, kad galėtų pasiūlyti pažintines keliones į kosmosą išrinktiems laimingiesiems. Jūs taip pat galite būti vienas jų. Jei norite sužinoti daugiau, prisijunkite prie misijos.