Alergenai namuose – žiedadulkės

Alergenai namuose: žiedadulkės

Kaip „Philips“ gali padėti

Skaitymo trukmė – 5 min.

Mes manome, kad visada galima gyventi geriau. Todėl pasiryžome sukurti visapusiškų sprendimų, kurie padėtų pagerinti namų oro kokybę, ypač kovojant su alergenais. Šiame straipsnyje susipažinsime su vienu dažniausių kvėpavimo takų alergijų sukėlėju – žiedadulkėmis ir sužinosime, kaip jas sugauti ir kontroliuoti.

 

Tikslus žiedadulkių apibūdinimas

Jūsų imuninė sistema apsaugo jus nuo įsibrovėlių, pvz., bakterijų, grybelių ir virusų, kurie gali sukelti infekcijas. Tačiau alergiškų žmonių imuninė sistema klaidingai atpažįsta medžiagas, kurios paprastai yra nekenksmingos daugumai žmonių, kaip pavojingas ir jas puola. Viena iš šių medžiagų yra žiedadulkės.

 

Pažvelkime atidžiau

Alergenus galima skirstyti į lauko ir patalpų alergenus. Žiedadulkės yra vienas iš labiausiai paplitusių lauko alergenų. Jas sudaro atskiri žiedadulkių grūdeliai, kuriuose yra vyriškosios lyties ląstelių. Vėjo pagalba apdulkinami augalai paprastai išskiria daugiausiai žiedadulkių, kad apdulkinimas būtų sėkmingas. Šios lengvos dulkės gali keliauti šimtus kilometrų – kuo didesnis vėjas, tuo plačiau pasklinda žiedadulkės ir susidaro didesnė jų koncentracija. Tačiau lietus nusodina žiedadulkes ant žemės, tuomet sumažėja pavojus patirti šienligės simptomų. Kai kuriems žmonėms užtenka vos kelių žiedadulkių grūdelių, kad kiltų stipri alerginė reakcija.[1][2]

 

Nors žiedadulkės dažniausiai klasifikuojamos kaip lauko alergenai, svarbu žinoti, kad žiedadulkių dalelės gali lengvai patekti į namus.

 

[1] www.ecarf.org/en/information-portal/allergies-overview/pollen-allergy/

[2] www.webmd.com/allergies/how-weather-affects-allergies

Alergenai namuose – žiedadulkių tipai ir jų atsiradimo laikas

Žiedadulkių tipai ir jų atsiradimo laikas

 

1. Žolės žiedadulkės

Sezonas: paprastai randama pavasarį (nuo balandžio iki birželio), tačiau pietinėse šalyse žiedadulkių galima aptikti ir rugsėjo mėnesį.

 

2. Piktžolių žiedadulkės

Sezonas: daugiausia randama vasarą, tačiau Viduržemio jūros regiono atmosferoje galima rasti ir ilgiau.

 

3. Medžių žiedadulkės

Sezonas: paprastai randama pavasarį ir vasarą, tačiau tikslus laikas, kaip ir kitų anksčiau minėtų žiedadulkių tipų, gali skirtis kiekvienais metais, skirtinguose Europos regionuose.

 

Daugelis šalių leidžia žiedadulkių kalendorius, kuriuose nurodomi skirtingiems žiedadulkių tipams būdingi laikotarpiai. Norėdami sužinoti daugiau informacijos, patikrinkite vietines šienlige sergančių žmonių grupių svetaines.

 

Žiedadulkių stebėjimas

Laimei, yra teikiamos žiedadulkių prognozės. Jos grindžiamos įvairiais aplinkos ir sezoniniais veiksniais, įskaitant praėjusių metų ir dabartinį žiedadulkių kiekį bei oro sąlygas. Žiedadulkių prognozė gali padėti alergiškiems žmonėms planuoti kasdienę veiklą. Žiedadulkių prognozes savo rajone rasite „Philips Clean Home+“ programėlėje arba internete.

 

Žiedadulkių kiekis

Žiedadulkių kiekis – tam tikrą laiką ore pasklidusių žiedadulkių skaičius, nurodomas žiedadulkių grūdeliais viename kubiniame metre oro. Žiedadulkių kiekis paprastai atitinka tam tikrų žiedadulkių tipų koncentraciją. Kuo didesnis žiedadulkių tipo, kuriam esate alergiškas, kiekis, tuo labiau tikėtina, kad jums pasireikš alergijos simptomų.

 

Kaip išvengti žiedadulkių?

Kadangi žiedadulkės gali būti atnešamos į namus, pvz., ant drabužių ir naminių gyvūnų, svarbu bandyti jų išvengti būnant lauke. Pateikiame keletą patarimų, kaip tai padaryti.

 

  • Kasdien stebėti žiedadulkių prognozes ir, kai jų kiekis didelis, jei įmanoma, likite patalpose.
  • Jei turite išeiti, užtepkite veiksmingo, nuo alergenų apsaugančio balzamo aplink kiekvieną šnervę, kad žiedadulkės nepatektų į nosį.
  • Dėvėkite didelius akinius nuo saulės, kad žiedadulkės nepatektų į akis.
  • Jei važiuojate į darbą, žiedadulkių sezono metu geriau nevažiuoti dviračiu, neiti ir nevažiuoti atvirais langais.
  • Venkite pjauti veją ar grėbti lapus.
  • Tomis dienomis, kai yra didelis žiedadulkių kiekis, vos grįžę namo drabužius dėkite tiesiai į skalbimo mašiną ir nusiprauskite po dušu.
  • Esant dideliam žiedadulkių kiekiui venkite džiovinti išskalbtus drabužius lauke.
  • Naudokite fiziologinio tirpalo lašus žiedadulkėms iš akių gleivinių išplauti.[3][4][5]

 

„Philips“ oro valytuvai turi įmontuotą pažangią daugiasluoksnę filtravimo sistemą, kuri gali pašalinti 99,97 % ore esančių alergenų, pvz., žiedadulkių. Jei norite daugiau sužinoti apie tai, kaip jūs ir jūsų šeima gali mėgautis švariu ir sveikesniu oru, tiesiog spauskite šią nuorodą.

 

Pajauskite, kaip skiriasi įkvepiamas oras, jau šiandien.

 

[3] patients.eaaci.org/pollen/

[4] www.nhs.uk/Conditions/Hay-fever/Pages/Introduction.aspx

[5] www.webmd.com/allergies/features/allergies-and-exercising-outside

Daugiau skaitykite straipsniuose apie oro kokybę

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Mūsų svetainę geriausiai galima peržiūrėti naudojant naujausią „Microsoft Edge“, „Google Chrome“ ar „Firefox“ versiją.